A fogyasztói piacok jellegét jelentősen befolyásolták az elmúlt évek digitális trendjei. Mára a fogyasztók állandóan elérhetőek, mindig és mindenhol vásárolnak, folyamatosan kommunikálnak, és ugyanezt várják el környezetüktől.

Az internet nem csak a kommunikációs, de a földrajzi korlátokat is ledöntötte, így a verseny még élesebbé vált. A gyorsan változó környezethez való alkalmazkodás, mint képesség, kulcstényező a nagy vállalatok fennmaradása érdekében.

A KPMG hazai piaci szakértelme és globális hálózati tapasztalatai révén segítséget nyújt a kihívások megoldásában. A KPMG az alábbi három fő területen segíti ügyfeleit:

  • Stratégiai és vezetési szolgáltatások
  • Fogyasztói piacok
  • Diszruptív megoldások

A hazai fogyasztói szokások fejlődése, az e-kereskedelem megállíthatatlan terjedése és az egyre gyakrabban változó fogyasztói igények együttesen stratégiai szintű kihívásokat jelenthetnek. Ezen kihívásokra adott válaszként egyre szélesebb rétegben figyelhető meg új üzletágak, üzleti modellek illetve horizontális üzleti növekedési irányok megjelenése a hazai vállalatoknál. Ugyanakkor fontos felismerni, hogy ezen új üzleti modellek új kompetenciákat és piaci ismereteket kívánnak meg.

A KPMG az alábbi szolgáltatásokkal támogatja az üzleti növekedést:

  • Növekedési stratégiai irányok feltárása
  • Piaci kitörési / belépési lehetőségek azonosítása
  • Eddig kihasználatlan bevételi csatornák fejlesztése
  • Üzleti tervezés
  • Versenytárselemzés
  • Változásmenedzsment

Számos vállalat esetén nem szükséges kizárólagosan új üzletágak felé tekinteni addicionális bevételek szerzése érdekében: meglévő értékesítési és bevételi csatornák fejlesztésével is elérhető a kívánt üzleti eredmény. A jelenlegi működés racionalizálásának egyik nagy előnye a működési átláthatóság növekedése és ezzel párhuzamosan a költségek csökkenése.

A KPMG egyedi megoldásokat kínál a működési hatékonyság növeléséhez:

  • Folyamatfelmérés
  • Duplikációk és megtakarítható költségek azonosítása
  • Nemzetközi legjobb gyakorlatok bemutatása, implementációja
  • Működési modell átvilágítása

A jelenkor fogyasztói mindig és mindenhol vásárolnak. Ez a felgyorsult, és egyre nagyobb hangsúlyú online világ nagy kihívások elé állítják azokat a vállalatokat, amelyek egyáltalán nem, vagy elavult és tág fogyasztói csoportok alapján szegmentálják saját fogyasztóikat. Az online megoldási lehetőségek megnövelték a lehetséges vásárlók körét, de a versenyt is intenzívebbé tették.

A vásárlói perszónák kialakításában, illetve ügyfél szegmentáció gyakorlatában a KPMG saját-kialakítású és globálisan alkalmazott módszertanát használja: 

  • Hazai és nemzetközi fogyasztói piacok trendjeinek részletes bemutatása
  • Kritikus ügyfélkörök és perszónák azonosítása
  • Ügyfél lojalitási stratégiák kidolgozása perszónák alapján
  • Egységes online-offline omni business modell kidolgozása

A fogyasztói generációk egyre sűrűbben követik egymást: a hazai X generáció tagjaiként egy közel 20 év során születetteket tartunk nyilván, az Y generáció tagjai mindössze 13 év alatt születettek. A fogyasztói generációk változásának felgyorsult ütemének nagy mozgatóereje a technológia fejlődése, amely gyökeresen megváltoztatja a fogyasztók elvárásait mind termékek, mind szolgáltatások esetében. Hazánkban a vásárlóerő többségét még az X generáció adja, ám ez napról napra csökken és helyébe már a digitális eszközökhöz szokott és digitális natív generációk lépnek. Az új generációs fogyasztókra fókuszálás már nem jövőbe mutató, hiszen számos területen már ők a meghatározó vásárlóerő. Ezáltal a digitális generációkra való felkészületlenség jelentős kockázatokat hordoz magában: egy rossz vélemény valamelyik közösségi média oldalon, és egy vállalat megítélése sokak számára megváltozhat.

A folyamatosan változó piaci igények, új fogyasztói generációk megjelenése és az online csatornák terjedése egyre nagyobb nyomást helyez a vállalatok életében a digitalizációra. Ennek egyik legnagyobb kihívása nem a korábban analóg vagy offline folyamatok áthelyezése digitális csatornákra, hanem az ezzel járó szervezeti változás és ügyfélélmény létrehozása. Számos esetben a digitális stratégiák nem vesznek figyelembe olyan változásokat, amelyek a vállalaton belül ellenállást váltanak ki vagy negatív módon befolyásolják a meglévő ügyfélélményt. Pedig a digitalizáció egyik hatalmas lehetősége a vállalati kapacitások hatékonyabb kihasználása, de ez csak abban az esetben lehetséges, ha a folyamat minden érintettje megfelelően kerül azonosításra és bevonásra.

A KPMG vezető globális pozíciója a digitalizáció támogatásában lehetővé tette, hogy számos olyan célzott szolgáltatást fejlesszünk ki, mint:

  • Digitális stratégiaalkotás
  • Érintettek azonosítása, igények felmérése
  • Digitális érettség felmérés
  • Digitális átállás üzleti hatásainak azonosítása
  • Változásmenedzsment

Korunk rohamosan változó digitális megoldásai és fogyasztói elvárásai alapján számos vezető vállalat felsővezetői szinten kezdett foglalkozni az innovációval. Az üzleti innováció koncepciójában nem összetett, de annak megvalósítása rendkívül komplexé tud válni a számos részvevő és érdekelt miatt. A KPMG ezen probléma áthidalására egy speciálisan erre kifejlesztett megoldással rendelkezik: a KPMG Innovation Factory. Az Innovation Factory lehetőséget ad a szervezeten – annak méretétől függetlenül – belül fellelhető innovatív ötletek összegyűjtésére és szelektálására. Ezt követően az Innovation Factory révén kiválasztott ötletek implementációjában nyújt támogatást. A KPMG Innovation Factory a szervezet méretétől függetlenül tud innovációs megoldásokat biztosítani, kis- és középvállalkozásoktól egészen multinacionális vállalatokig.

Legfrissebb szakmai tartalmaink

Lépjen velünk kapcsolatba